FOSTER: Spodbujanje otrokom prijaznega pravnega okolja s pomočjo mrež sodelovanja
O PROJEKTU
FOSTER je transnacionalni projekt na področju pravic žrtev, s posebnim poudarkom na otrocih kot žrtvah. Pomembno je prepoznati, da otroške žrtve kaznivih dejanj zaradi svoje ranljivosti potrebujejo posebno obravnavo in zaščito. Študije kažejo, da jim pravosodni sistemi pogosto povzročajo dodatno škodo, saj niso prilagojeni njihovim pravicam in potrebam. Strokovnjaki, vključno z odvetniki, pogosto nimajo specializiranega usposabljanja za obravnavo primerov, ki vključujejo otroke kot žrtve. Nujno je, da se vse otroke obravnava dostojanstveno, spoštljivo in na otrokom prijazen način. Prav tako je pomembno, da so otroci obveščeni o svojih pravicah in kako lahko poiščejo pravno varstvo.
Projekt si prizadeva zagotoviti podporo in zaščito otroških žrtev s spodbujanjem sodelovanja med nacionalnimi oblastmi in ustreznimi deležniki. Cilji projekta je ustvarjanje pravnega okolja, ki zagotavlja ustrezno oskrbo za otroške žrtve kaznivih dejanj. To bomo dosegli z usposabljanjem 640 odvetnikov o komunikaciji, občutljivi na potrebe žrtev, ter z razvijanjem praktičnih vodnikov za pravne strokovnjake. Poleg tega projekt stremi k vzpostavitvi močnih sodelovalnih mrež med pravnimi strokovnjaki, oblastmi in deležniki ter zagotavljanju orodij za ohranjanje teh partnerstev. Namen projekta je tudi spodbujati celovit in otrokom prijazen pravosodni sistem, ki varuje pravice in dobrobit otroških žrtev.
Tip projekta: JUST Lump Sum Grants
Trajanje projekta: 1. 6. 2024 – 31. 5. 2026
VODJA PROJEKTA IN KONZORCIJSKI PARTNERJI
Koordinacijska institucija projekta je Centre for European Constitutional Law (Grčija).
Projektni partnerji:
- Society of Social Psychiatry P. Sakellaropoulos (Grčija),
- Center for the Study of Democracy (Bolgarija),
- The Centre for Social Sciences (Madžarska) ter
- Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.
FINANCIRANJE
Projekt je prejel sredstva iz programa Evropske unije za pravosodje (JUST) v okviru pogodbe o dodelitvi sredstev št. 101160568.
Člani raziskovalnega projekta

Jasmina Arnež
vodja projekta

Mojca Mihelj Plesničar

Lora Briški

Miha Hafner

Katja Filipčič
