5. junij ob 11.00

VLJUDNO

VABLJENI!

Vljudno vas vabimo na predavanje  Žana Berra z naslovom »Od Zakona o varstvu kulturne dediščine-1 (ZVKD-1) do predloga novega ZVKD-2: trgovanje, uvoz, izvoz in vračanje kulturne dediščine«, ki bo v okviru Torkovih srečanj potekalo v četrtek, 5. junija 2025, ob 11. uri, v knjižnici Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.

Trgovanje z nezakonito pridobljenimi kulturnimi dobrinami je večinoma proces mednarodnega značaja, ki je mogoč zaradi izkoriščanja pravnih praznin v mednarodnem okolju, pomanjkljivosti nacionalnih zakonodaj in nezadostnega izvrševanja tako nacionalne kot mednarodne zakonodaje na tem področju. 

Zaradi nenadzorovanega plenjenja kulturnih dobrin so večinoma bolj prizadete države tretjega sveta oziroma države, ki se soočajo z različnimi krizami. Vendar tudi številne druge, gospodarsko stabilnejše države niso imune na te procese – to velja tudi za Slovenijo. Ta se že leta sooča s problematiko nezakonitega iskanja arheoloških ostalin z uporabo detektorjev kovin in pomanjkljivim izvrševanjem zakonodaje na področju boja proti plenjenju kulturnih dobrin in trgovanju z njimi. Poleg tega je Slovenija tranzitna država na tihotapskih poteh, po katerih potujejo kulturne dobrine z Bližnjega vzhoda, Balkana in vzhodne Evrope proti trgom v zahodni in srednji Evropi.

Da bi se države lahko uspešno spoprijemale s problemom plenjenja kulturnih dobrin in nezakonitega trgovanja z njimi, morajo vzpostaviti kakovostno nacionalno zakonodajo ter vanjo učinkovito vključiti določila mednarodnih konvencij. Na srečanju bo avtor prek Zakona o varstvu kulturne dediščine (ZVKD-1) predstavil, kako so v Sloveniji urejena področja trgovanja, uvoza/izvoza, vnosa/iznosa in vračanja kulturne dediščine ter katere so njegove pomanjkljivosti. Predstavil bo tudi spremembe, ki jih na teh področjih predvideva novi ZVKD-2, ki je trenutno še v postopku obravnave.

Žan Berro je magistriral iz arheologije na Oddelku za arheologijo Filozofske fakultete v Ljubljani. Na magistrski stopnji je opravil študijsko izmenjavo na Università degli Studi Roma Tre v Rimu. Tekom študija se je specializiral na področju pravnega varstva kulturne dediščine, predvsem v boju proti tihotapljenju in nezakonitemu trgovanju s kulturnimi dobrinami. Na omenjeni tematiki je napisal tudi svojo magistrsko nalogo z naslovom Mednarodni pravni okvir spopadanja z nedovoljenim izvozom arheoloških artefaktov s kriznih žarišč. Trenutno sodeluje pri projektu The Journal of Cultural Heritage Crime, kjer piše članke. Prav tako je napisal članek za ameriško organizacijo Center for Art Law.

DOSTOPNOST