Evropski raziskovalni svet (ERC) je danes razglasil svoje ambasadorje in ambasadorke, med katerimi je bila za ambasadorko ERC v Sloveniji izbrana izr. prof in višja znanstvena sodelavka Inštituta za kriminologijo, dr. Mojca Mihelj Plesničar. Gre za izjemno priznanje, ki odraža njeno znanstveno odličnost, predanost raziskovanju in pomembno vlogo, ki jo ima v širšem znanstvenem prostoru.

Mreža ambasadorjev ERC bo sodelovala z oblikovalci politik, mediji in lokalnimi raziskovalnimi skupnostmi z namenom povečanja ozaveščenosti o možnostih financiranja preko ERC in o njegovem prispevku k reševanju družbenih ter gospodarskih izzivov. Ambasadorji bodo poleg tega nudili podporo pri vprašanjih, s katerimi se soočajo nosilci ERC projektov pri stikih z nacionalnimi institucijami, in s svojimi izkušnjami dopolnjevali delo nacionalnih kontaktnih točk.

»V času preobilja informacij, ko je včasih težko ločiti med resnico in mnenjem, nam znanost ponuja preverljiv in metodičen način razumevanja sveta. Njena zanesljivost izhaja iz dvoma – iz pripravljenosti, da vedno znova preverjamo, kar mislimo, da vemo – in prav zato ostaja eden ključnih temeljev družbenega napredka. Svoj polni potencial znanost doseže takrat, ko ji dovolimo, da prosto teče – ko raziskovalci lahko razvijajo ideje, ki izhajajo iz njihove radovednosti, domišljije in strokovnega znanja. Takšna raziskovanja pogosto vodijo do prebojev, ki si jih vnaprej sploh ni mogoče zamisliti,« je ob imenovanju zapisala dr. Mihelj Plesničar.

Hkrati si želim opogumljati slovenske raziskovalke in raziskovalce, da si upajo poseči po teh priložnostih – ker imajo znanje, izkušnje in ideje, ki se lahko povsem enakovredno kosajo z najboljšimi.

Poudarila je tudi, da velika prednost ERC leži v podpiranju drznosti in ustvarjalnosti raziskovalnih projektov, ki ne sledijo le kratkoročnim ali gospodarsko usmerjenim ciljem, temveč iščejo nova znanstvena spoznanja z dolgoročnim učinkom.

»Kot ambasadorka ERC želim spodbujati zaupanje v vizijo znanosti, ki jo ERC goji, ter zavest o pomenu vlaganja v raziskovanje. Hkrati si želim opogumljati slovenske raziskovalke in raziskovalce, da si upajo poseči po teh priložnostih – ker imajo znanje, izkušnje in ideje, ki se lahko povsem enakovredno kosajo z najboljšimi. Včasih je ključno ravno to, da si dovolimo verjeti vase in poskusiti,« je še dodala.

Naj spomnimo, da je dr. Mojca Mihelj Plesničar v letu 2024 pridobila projekt ERC za začetek samostojne raziskovalne poti z naslovom Sentrix – »Sentencing architecture: building a decision-making matrix«, ki ga izvaja na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani kot gostiteljski ustanovi. Z inovativnim pristopom želi kaznovanje predstaviti kot kompleksen sistem odločanja, ki ga oblikuje okolje, ter s pomočjo simulacij in vizualizacij prispevati k bolj preglednemu in pravičnemu kazenskopravnemu sistemu.

DOSTOPNOST